Merekultuuriaasta II laine toob fookusesse merehariduse ja ohutuse

Merekultuuriaasta teine laine keskendub haridusele ja ohutusele

Merekultuuriaasta on hoogsalt käima lükatud ning esimene kaks kuud kultuuri ja pärandi teemadel mööda saadetud.  Ideekonkursile laekus ligi 100 taotlust ja teist samapalju ka meie esimesele fotokonkursile “Meri on meie pärand ja ajalugu”. Kultuuri ja pärandi teemad aga ei kao aasta jooksul veel kuhugi. Üks peaprogramme – Rannaretk – saab alguse aprillist ning kestab kuni oktoobrini, mille jooksul külastatakse 24 erinevat Eesti rannaküla ning tutvutakse sealse piirkonna kohaliku tavade, kommete ja traditsioonidega.

Kevad on ikka merele minekuks ettevalmistav periood, mistõttu on alanud laine pühendatud mere ohutusele ja haridusele. Teadmistega annab meri sulle töö, oskustega tuled merelt tagasi. Meie soov on tõsta mereteadlikkust, kujundada arusaamu mereohutusest ja tuua mereharidus noortele lähemale.

 

Kuidas me seda teeme?

Leiame, et reaalsete kogemuste jagamine on parim õppimise viis, mistõttu ongi teise teemalaine peamisi tegevusi koolinoortele suunatud haridusprogramm “Näoga mere poole”, mille raames jõuab Eesti koolidesse üle 150 külalisõpetaja, kes räägivad oma tööst ja kokkupuutest merega. Eesmärk on näidata noortele, kuivõrd lai ja rikkalik on merendusvaldkonna karjäärivõimalus. Tõstame noortes huvi merenduse vastu, et nad kooli lõpetades kaaluksid merendussektorit ühe võimaliku töökohana. Haridusprogrammi eestvedajaks on TTÜ Eesti Mereakadeemia ning see viiakse läbi koostöös Tagasi Kooli aktsiooniga. Tutvu programmiga siin.

Tähelepanuta ei jää ka lasteaialapsed, kellele on suunatud kevadine merehariduslik filmiprogramm “Mudilaste Multilaegas” kinos Artis, kus linastuvad õpetlikud filmid koos hariva programmiga.

Sa ei pea olema ilmtingimata meremees või tüürimees, et merendussektoris töötada. Seetõttu anname võimaluse ka kommunikatsiooni-, ajakirjandus- ja meediatudengitel üle Eesti katsetada kätt merendussektori turundusvaldkonnas. TTÜ Eesti Mereakadeemia korraldab suvel mereteemalise suvekooli, mis annab võimaluse piiluda ühe väga spetsiifilise valdkonna sisemusse ning omandada taustteadmisi, sõnavara ning tutvusi, mida saab edukalt kasutada tulevase karjääri valikul. Tutvu suvekooliga siin.

 

Ohutus ennekõike

Kui merega seotud karjäärivalikud puudutavad vaid osa Eesti elanikkonnast, siis oskus merel käituda on oluline kõigile mereriigis elavatele inimestele. Meri pole kunagi sinust liiga kaugel – ka Eesti kõige kaugemast punktist on merepiirini ca 2 tundi autoga sõitmist ning varem või hiljem jõuab keegi meist merele. Kui mitte merele, siis suurele veekogule kindlasti, kus aga kehtivad samad reeglid. Mereohutus on teise laine üks fookusteemasid. Suuremalt tuleb see esile enne navigatsioonihooaega aprillis ja mais, kus toimuvad erinevad veeohutuspäevad, jagame läbi kirjutava meedia merel käitumise nõuandeid ja videoõpetusi. Samuti on “Teeme Ära” talgupäeva peamiseks fookusteemaks mereohutus, mille raames paigaldatakse koostöös Päästeametiga supluskohtade vahetusse lähedusse mereohutusstendid päästerõnga ja päästmisjuhistega. Kutsume aga kõiki talgupäeval ka mere äärde korrastustöid tegema, sest hoolitsetud rand on silmale ilus vaadata ning ohutu ka rannas viibijatele. Eks meri ja rand olegi ju osa suvisest puhkuse- ja vaba-ajaveetmise kohast.

Ja loomulikult ootame kõiki märtsist maini osalema merekultuuriaasta teisel fotokonkursil “Meri annab mulle töö.” Konkurss korraldatakse koostöös Nikoniga, mille peaauhinnaks on kvaliteetne peegelkaamera ning võidutöö avaldadatkse National Geographic Eesti ajakirjas.

Merehariduse ja ohutuse laine kestab märtsist maini ja kui navigatsioonihooaeg on alanud ning vajalikud ettevalmistused tehtud, liigume kõik suvisesse lainesse, kus ootame kõiki mere äärde, et nautida mere poolt pakutavaid elamusi!

Näoga mere poole!