Mis on mereäärsetel talgutel lubatud ja mis mitte?

Nõuandeid mereäärsete talgute korraldamiseks

 

Kutsume kõiki 7. mail merekultuuriga seotud talguid kirja panema ning neist osa võtma! Järgnevalt jagame kõikidele huvilistele  nõuandeid, millega mereäärseid talguid korraldadaes  arvestada tuleks. Nõuanded on kokku pannud Eesti Meremuuseumi haridustöö kuraator ja Teeme Ära vabatahtlik Helene Urva.

Arvesta mereääres elavate loomade ja lindudega

– Paljud linnud on mai alguseks omale pesapaiga juba valinud ning varasemad on alustanud ka pesa tegemist. Pea meeles, et alates 15. aprillist kehtib Eestis kaks kuud raierahu ning samuti ei ole lubatud pilliroo lõikamine kevadisel pesitsushooajal. Küll aga võib korjata ära mere poolt kaldale uhutud pilliroogu
– Rannalinnud võivad pesitseda ka otse rannakividel või taimestikus, liigu maastikul ettevaatlikult!
– Eriti ettevaatlik ole liivikutel ja rannalähistes samblikukattega männikutes, mis on tallamise suhtes väga õrnad.
– Looduslikud objektid rannal ei ole prügi, jäta need rannale! Ajupuit, teokarbid, vetikad jmt. kuuluvad rannakoosluste elupaikade hulka, kui tegemist pole linna suplusalaga, pole mingit põhjust neid kokku korjata.
– Liigu maastikul taktitundeliselt – ära tee liigset lärmi ega häiri loomi.
– Ära toida loomi ja linde, nad leiavad ise loodusest süüa.

 

Mis on rannas lubatud ja mis ei ole?

– Enne talgute toimumist tutvu piirkonna looduskaitse eeskirjadega. Võid küsida nõuandeid ja abi kohaliku omavalitsuse keskkonnaspetsialistilt, sest talgupiirkonnas võib asuda kaitsealuseid liike või kooslusi.
– Kasuta liikumiseks ja eriti prügi transpordiks tähistatud matka- ja teeradu, et maastikku asjata mitte kulutada.
Rusikareegel looduses liikumisel on: jäta loodus endast maha samasugusena või puhtamana kui ta oli enne sinu tulekut.

 

Taga talgutel oma turvalisus

– Kui leiad kahtlase välimusega metalleseme, siis ära seda puutu, vaid kutsu talgujuht ja otsustage üheskoos, mida teha. Pigem karta kui kahetseda. Leitud objektile annab oma hinnangu päästeamet.
– Teravaid ja suuri esemeid – näiteks metallitükke või klaasi – tohivad katsuda ainult täiskasvanud. Kogu taoline prügi kasti, sest kilekotid võivad katki minna ja inimesi läbi koti vigastada.
– Mereäärsetele talgutele pane selga veekindlad jalanõud ja tuule- ning vihmakindlad üleriided. Tuulekülma ja päikesepiste vältimiseks pane pähe müts ning näole päiksekreemi.
– Koristamise ajal tuleb alati kanda töökindaid, nii kaitsed käsi väiksemate lõikehaavade ja villide eest.
– Igas kogunemispunktis peaks kindlasti olema ka esmaabipakk ja antibakteriaalseid niisutatud salvrätikuid lihtsamate vigastuste puhastamiseks ja raviks. Talgutele registreerudes tasub astmaatikutele ja allergikutele meelde tuletada, et vabas looduses võib esineda erinevaid allergeene – õietolmust mesilasenõelamiseni.
– Väga ettevaatlik tuleb olla libedatel pindadel ja järskudel nõlvadel. Talgupäeva alguses tuleks võimalikke ohtlikke piirkondi osalejatele mainida.
– Päeva lõpus teostage ka kiire puugikontroll!

 

Head talgupäeva!